Jak wyeliminować opryszczkę?

Opryszczka jest chorobą zakaźną, do powstawania której przyczyniają się przez wirusy HSV1 i HSV2. Najczęściej pojawia się wokół ust, ale może też dotknąć np. narządy płciowe. Objawia się nieprzyjemnym swędzeniem i pieczeniem, pękaniem skóry oraz pojawianiem się dokuczliwych bąbelków. Jak z nią walczyć?

Skąd bierze się opryszczka?

Wiele osób jest nosicielami wirusa opryszczki, chociaż nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Wirus ten może przez długi czas przebywać w stanie uśpienia. Co wpływa na jego uaktywnienie się? Przede wszystkim dieta zasobna w argininę, która znajduje się w takich produktach jak m.in. orzechy, czekolada, żelatyna, brukselka czy żywność bazująca na mące pszennej. Niemniej trzeba pamiętać o tym, iż występowanie opryszczki jest uwarunkowane również wieloma innymi czynnikami, np. zmianami temperatur, miesiączką u kobiet, stresem, etc.

Jak walczyć z opryszczką?

Opryszczka jest co prawda dość trudnym przeciwnikiem, aczkolwiek poniższe sposoby powinny pomóc w walce z nią:

  • wypróbuj domowe metody – zimne okłady, a także okłady z melisy, miodu, czarnej herbaty, cebuli, czosnku, rumianku, mięty czy szałwii,
  • stosuj specjalne leki i maści na opryszczkę, np., maść ichtiolową lub cynkową – w kwestii leków zalecana jest konsultacja z lekarzem,
  • zadbaj o dietę – nie powinno w niej zabraknąć produktów bogatych w witaminę cynk i bioflawonoidy, które wspomagają odporność na opryszczkę oraz przyśpieszają gojenie się skóry; zrezygnować natomiast należy z produktów wysokoprzetworzonych jak np. fast foody, gazowane napoje czy sklepowe słodycze.

O czym pamiętać?

Oprócz tego warto przestrzegać paru istotnych zasad:

  • zainfekowanych miejsc dotykać jedynie w celu naniesienia leku,
  • nie maskować opryszczki makijażem,
  • unikać kwaśnych i słonych dań,
  • nie używać wspólnych sztućców, ręczników itp.,
  • nie całować innych osób.

Oczywiście nie ma nawet mowy o wyciskaniu pęcherzyków, ponieważ to jedynie pogorszy sytuację. Jeśli zaś objawy nie ustępują przez dłuższy czas lub choroba odznacza się dużą częstotliwością nawrotów, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*