Przeszczep włosów – wskazania, przebieg zabiegu, efekty

Masz zakola, które systematycznie się pogłębiają, a żadne kosmetyczne i farmaceutyczne „sztuczki” na zagęszczenie włosów nie działają? Być może warto zastanowić się nad przeszczepem włosów. Dzisiejsze metody transplantacji są mało inwazyjne i bardzo skuteczne. Przeczytaj, na czym polega zabieg Samrt Graft i jakie daje efekty.

Przeszczep włosów – wskazania

Nowoczesna transplantacja włosów jest jednym z najskuteczniejszych sposób radzenia sobie z problemem łysienia. Większość pacjentów zgłaszających się na takie zabiegi to zdecydowanie mężczyźni, ale oczywiście przeszczep włosów może być wykonywany również u kobiet.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet jest męski hormon płciowy o nazwie dihydrotestosteron (DHT), będący pochodną testosteronu. W wyniku nadwrażliwości na ten związek panowie (i w mniejszym stopniu panie) zaczynają tracić włosy. Przypadłość ta nazywana jest łysieniem androgenowym. U kobiet wynika z zaburzeń hormonalnych, a u mężczyzn z naturalnych predyspozycji i cech genetycznych.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, przeszczep włosów najczęściej wykonuje się właśnie przy łysieniu androgenowym. Transplantacja włosów może być też pomóc w zakamuflowaniu łysienia po oparzeniach, urazach, napromieniowaniu czy występującego na skutek stanu zapalnego. Zabieg ten może być też częścią rekonstrukcji skóry głowy oraz leczenia blizn po operacjach w obrębie owłosionej skóry.

Przeszczep włosów nie jest jednak wskazany przy każdym rodzaju łysienia. Przeciwwskazaniem jest, na przykład łysienie plackowate, które jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm wytwarza przeciwciała zwalczające swoje własne, zdrowe komórki. W takim przypadku istnieje bardzo duże ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Liczy się każdy włos, czyli przeszczep włosów Smart Graft krok po kroku

Przykładem nowoczesnego przeszczepu włosów dostępnego m.in. w warszawskiej Klinice Miracki jest zabieg Smart Graft. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Wykonywany jest przez lekarza. Cała procedura trwa od 4 do około 6 godzin. Składa się z następujących etapów:

Przygotowanie do przeszczepu włosów

Po znieczuleniu skóry i ustaleniu obszarów zabiegowych (dawczych i biorczych), lekarz wybiera właściwą głowicę ze skalpelem, dopasowując jej średnicę do grubości pobieranych włosów. Następnie rozpoczyna procedurę uzyskiwania pojedynczych zespołów mieszkowych (tzw. graftów).

Pobieranie graftów do przeszczepu

Igła, przy której pomocy pobierane są mieszki, działa w ruchu obrotowym, co przyspiesza i ułatwia procedurę. Dodatkowo urządzenie posiada separator, który uniemożliwia wbicie się igły na głębokość większą niż 1 mm, co zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo przeszczepu włosów.

Przechowywanie implantów włosów

Pobrane podczas przeszczepu włosów Smart Graft mieszki włosowe przekazywane są w zamkniętym, sterylnym systemie do specjalnych pojemników, w których panują idealne warunki, zwiększające ich przeżywalność. Utrzymywana jest tam stała temperatura 6–8°C oraz regulowany jest poziom nawilżenia roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu przeżywalność włosów przeszczepianych metodą Smart Graft sięga 98%, czyli wielokrotnie więcej niż w przypadku starszych metod.

Implantacja włosów

Ostatni etap przeszczepu włosów odbywa się przy użyciu precyzyjnej głowicy wyposażonej w igłę. Mieszki włosowe implantowane są w wybrany obszar. Lekarz bardzo dokładnie wszczepia kolejne implanty włosów, kształtując perfekcyjną, naturalną linię przyszłej fryzury. Specjalna pompa zapewnia szybkość i ogromną efektywność zabiegu.

Jak wyglądają włosy po przeszczepie?

Efektem przeszczep włosów Smart Graft jest przywrócenie naturalnego, gęstego i pięknego owłosienia na wybranym obszarze głowy, a także zarostu, brwi czy klatki piersiowej. Rezultaty są bardzo rzeczywiste, linia przeszczepionych włosów jest praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej. Opinie zadowolonych pacjentów są jednoznaczne: zabieg przywraca nie tylko włosy, ale i pewność siebie!

Więcej na temat metod leczenia łysienia i przeszczepu włosów, dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie – zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *