InBody: Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Analizator składu ciała firmy InBody jest nowoczesnym i rewolucyjnym urządzeniem, które jest w stanie pokazać nam dokładny skład naszego ciała. Oznacza to, że po kilku minutowym badaniu będziemy mogli poznać stosunek zawartości masy mięśniowej, kostnej i tłuszczowej w naszym ciele. To pozwoli na dokładną analizę naszego BMI, pomoże pokazać stopień otyłości, czy niedowagi. Dodatkowo analizator składu ciała InBody nie tylko pokaże dokładny skład całego ciała – zrobi również analizę jego poszczególnych części, jak na przykład prawa noga, tułów itd. Pokazuje nam również wskaźnik wody pozakomórkowej. Jest to stosunek wody pozakomórkowej, a całkowitej zawartości wody, co pokazuje równowagę całkowitej wody w organizmie. Pokazuje nam to o zatrzymaniu wody w ciele i ewentualnych obrzękach. Dzięki urządzeniu InBody możemy łatwiej kontrolować skład naszego ciała i dzięki temu pomaga nam zachować zdrowie. Jak przygotować się do analizy składu ciała, by było jak najbardziej miarodajne?

Pomiar tylko na czczo i po skorzystaniu z toalety.

W celu uzyskania jak najprawdziwszych wyników naszego pomiaru zaleca się, by był on wykonywany na czczo. Po spożyciu dowolnego pokarmu krew jest intensywnie kierowana do układu pokarmowego, by ułatwić trawienie. Prowadzi to do błędów w pomiarze procentowej tkanki tłuszczowej. W dodatku każdy kolejny pomiar będzie miał takie same warunki, gdy zawsze będziemy na czczo, a nie po różnych rozmiarowo posiłkach.

Przed badaniem należy również skorzystać z toalety, gdyż zarówno jak i jedzenie, treść jelitowa, mocz, a nawet ubranie traktowane jest przez aparat InBody jako tkanka tłuszczowa. Prąd, za pomocą którego wykonywany jest pomiar, nie przepływa przez nie i daje nam błędny wgląd w nasze ciało.

Wysiłek fizyczny, a analiza składu ciała.

Warto pamiętać, by przed przystąpieniem do analizy składu naszego ciała poprzez urządzenie InBody nie uprawiać żadnego sportu i nie wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Jest to na tyle ważne, że podczas wysiłku woda w organizmie zaczyna krążyć i koncentrować się w miejscach, która najsilniej poruszają się podczas danej aktywności. Dzieje się tak, gdyż te konkretne miejsca potrzebują dodatkowych składników odżywczych i usunięcia produktów zbędnych. Tworzy to jednak błąd w pomiarze i należy o tym pamiętać, gdy chcemy skorzystać z analizy składu ciała.

Dodatkowo przed badaniem zaleca się stać przez około 5 minut. Dlaczego? Siedząc lub leżąc musielibyśmy wstać do samego pomiaru, a takie nagłe podniesienie się do pozycji pionowej woda w organizmie ulega dystrybucji do dolnych kończyn ciała. To również da nam błędny wynik analizy składu ciała.

Temperatura ciała, a analiza składu.

Jeśli zależy nam na wynikach analizy składu ciała, które są rzeczywiste i miarodajne powinniśmy zadbać też o temperaturę naszego ciała. Zazwyczaj zwiększona temperatura ciała (np. poprzez gorącą kąpiel, czy siedzenie przy kominku) skutkuje pokazaniem mniejszej masy tłuszczowej. Warto więc pamiętać, by bezpośrednio przed badaniem nie ingerować w temperaturę naszego ciała, a sam pomiar wykonać w temperaturze pokojowej. Należy wystrzegać się również brania kąpieli czy prysznica, gdyż to też wpływa na temperaturę naszego ciała.

Ciąża i menstruacja.

Jak przygotować się do analizy składu ciała w tych okresach życia kobiety? Jeżeli chodzi o ciążę – analizę składu ciała urządzeniem InBody możemy wykonywać w każdym momencie jej trwania, z wyjątkiem okresu między 3 tygodniem trwania ciąży, a 3 miesiącem, gdyż jest to wysoce newralgiczny okres. W innym czasie nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do wykonania analizy. Istnieje wiele badań, które to potwierdzają. Wyniki jednak są nieco inne niż u osoby nie będącej w ciąży, a dzieje się tak między innymi przez płyn owodniowy. W czasie ciąży głównym powodem wykonywania analizy składu ciała jest obserwacja zmiany składu ciała.

Natomiast jeśli chodzi o miesiączkę należy powstrzymać się na ten czas od badania. W ciele kobiety zachodzą wtedy różne zmiany hormonalne, zazwyczaj możemy również zaobserwować zatrzymanie wody w organizmie. Przez to wyniki analizy nie będą miarodajne.

Odzież.

Podczas analizy warto mieć na sobie jak najmniej ubrań, zdjąć wszystko co nie jest konieczne. Wszelkie zegarki, biżuteria, paski itp. Mogą znacznie wpłynąć na wynik analizy. Nie zaleca się również wykonywania pomiaru w obuwiu, czy skarpetkach, najlepiej wykonać go na boso. Ułatwia to przepływ prądu, co jest niezbędne do analizy składu ciała. Nie należy również mieć na sobie nadmiernie długiej odzieży tzn. długich nogawek, czy rękawów. Jeśli zdarzy nam się ubrać takowe do analizy warto je po prostu podwinąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *