Dlaczego warto wybrać depilację laserową?

Coraz częściej słyszy się o zaawansowanych zabiegach kosmetologicznych. Jednym z nich jest depilacja laserowa, która uchodzi za najskuteczniejszą, najszybszą i jednocześnie najbardziej trwała metodę usuwania niepożądanego owłosienia. Jest to jedna z najlepszych opcji dla wszystkich osób, które borykać się muszą z takimi dolegliwościami jak m.in. wrastające włoski lub nadmierne podrażnienia skóry po wykonaniu klasycznej depilacji.

Jakie są najpowszechniej stosowane metody depilacji? Wśród najpowszechniej stosowanych metod depilacji wyróżnia się:

 • depilację chemiczną,

 • depilację z użyciem wosku,

 • depilację z wykorzystaniem masy cukrowej,

Są to zabiegi, których główną wadą jest ból związany z usuwaniem każdej pojedynczej partii owłosienia – często konieczne jest kilkukrotne powtórzenie wykonywanego zabiegu w danej okolicy. Nie trzeba dodawać, że klasyczne techniki depilacji są również najmniej trwałe i występuje konieczność ustawicznego ich powtarzania w celu zachowania danej okolicy bez występującego owłosienia. Jest to więc poważne ograniczenie, które sprawia, że depilacja laserowa wysuwa się na prowadzenie wśród obecnie dostępnych metod. Do tego wszystkiego dochodzą również powikłania, które są częste w przypadku zastosowania mechanicznych metod usuwania włosów – m.in. zapalenie mieszków włosowych, podrażnienia i utrzymujący się świąd oraz pieczenie.

Na czym polega depilacja laserowa?

Sam zabieg depilacji laserowej opiera się o wykorzystanie promieniowania laserowego o określonej długości fali oraz mocy. Promieniowanie to pochłaniane jest przez melanocyty – komórki występujące w naskórku oraz mieszkach włosowych. Melanocyty ulegają podgrzaniu, co doprowadza do miejscowego zniszczenia komórek macierzystych mieszków włosowych. Z racji tego, że włosy należą do znacznie ciemniejszych struktur naszego naskórka, przez to są one głównym celem dla emitowanego przez sondę promieniowania laserowego. Również ten fakt przemawia za tym, dlaczego opalanie się jest przeciwskazane w okresie około zabiegowym – wzrasta przez nie pochłanianie energii przez komórki skóry, z kolei rozjaśniające się włosy absorbują znacznie mniej promieniowania. Prowadzić to może do poważnych poparzeń i to właśnie dlatego, opalanie się jest najistotniejszym przeciwskazaniem dla wykonania zabiegu laserowej depilacji.

Ponadto, osoby o jasnym owłosieniu i jasnej cerze pierwotnie nie mogły korzystać z depilacji laserowej – problem ten został wyeliminowany głównie poprzez takie technologie, jak laser do depilacji Vectus. Laser ten aktywnie ocenia zawartość melaniny w skórze i inteligentnie dobiera promieniowanie i jego moc – przez to można wykonywać zabieg w krótszym okresie od ostatniego opalania oraz u osób o jasnej karnacji.

Klasyczne metody depilacji stają się szczególnie uciążliwe w kontekście koniecznego stałego powtarzania procedur. W tej sytuacji dostrzec można istotną przewagę, którą wykazuje laserowa depilacja. Zabiegi tego rodzaju są wszechstronne, szybkie i skuteczne. powiedziała Julia Krajewska, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Depilacja laserowa – przeciwskazania

Zabieg tego rodzaju nie jest związany z szczególnie dużą liczbą przeciwskazań. Na pewno trzeba wskazać na fakt, iż depilacja laserowa jest przeciwskazana na skórze świeżo opalonej. Ogół lekarzy oraz kosmetologów wykonujących ten zabieg rekomenduje więc decyzje odnośnie jego przeprowadzenia na okres zimowy. Do typowych przeciwskazań dla wykonania zabiegu depilacji laserowej należy zaliczyć:

 • ciążę i karmienie piersią,

 • stosowanie leków światłouczulających – retinoidów,

 • stosowanie preparatów witaminy A,

 • skazę krwotoczną,

 • niedoczynność i nadczynność tarczycy,

 • niewydolność serca,

 • choroby atopowe skóry,

 • miejscowe stany zapalne skóry,

 • trądzik,

 • infekcje skóry,

 • chorobę nowotworową.

Przeciwskazania te są niezależne od tego, czy przeprowadzana jest depilacja laserowa bikini, pach czy jakiejkolwiek innej okolicy.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Zanim wykonana zostanie pierwsza depilacja laserowa, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą przeprowadzającym zabieg. Oceniany jest fototyp skóry, obecność znamion skórnych oraz innych przeciwskazań do wykonania zabiegu. Jeśli nie ma żadnych aktualnych przeciwskazań zdrowotnych, to pacjent jest kwalifikowany do zabiegu i ustalany jest termin. Każda osoba zdecydowana na zabieg otrzymuje konkretne zalecenia, dotyczące ograniczenia opalania (najlepiej na miesiąc przed zabiegiem) oraz unikania przez 3-5 dni przed zabiegiem gorących kąpieli oraz sauny. Przed zabiegiem można stosować delikatne kremy nawilżające. Ważne jest przyjście na depilację po ogoleniu okolicy naświetlanej.

Czy depilacja laserowa boli?

Wielu pacjentów pyta, czy depilacja laserowa boli. Nowoczesne technologie znacząco ograniczają nagrzewanie się skóry i tym samym występowanie dolegliwości bólowych. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mogą występować przejściowe objawy podrażnienia, świądu i zaczerwienienie – powinny one ustąpić jednak do trzech dni.

Aby uzyskać trwały efekt eliminacji owłosienia, konieczne jest wykonanie co najmniej 4 zabiegów. Czasami ich liczbę zwiększa się do 6. Minimalne przerwy pomiędzy naświetlaniami wynoszą 4-6 tygodni.

O czym pamiętać po depilacji laserowej?

Należy bezwzględnie chronić naświetlaną okolicę przed promieniowaniem słonecznym. Podobnie, jak w okresie poprzedzającym zabieg powinniśmy unikać gorących kąpieli (przez około 3 dni) oraz nie używać drażniących kosmetyków. Powrót do stosowania leków np. retinoidów możliwy jest po zabiegu, jednak z zachowaniem bezwzględnego terminu na odstawienie tego preparatu.

Depilacja laserowa jest powszechnie stosowaną metodą, która ma bardzo szerokie grono zwolenników. Jest ona wykonywana coraz częściej – sprzyjają temu coraz niższe ceny i rosnąca liczba miejsc, w których można wykonać tego rodzaju procedury. Warto się zaznajomić z zasadami wykonywania zabiegów oraz właściwym przygotowaniem się do depilacji laserowej. Pomoże to uniknąć powikłań, poprawić tolerancję kuracji oraz zwiększyć jej skuteczność. W celu wykonania zabiegu wybierajmy jedynie specjalistyczne gabinety, w których pracują wykwalifikowani kosmetolodzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *