Jak działa lek pimafucin?

Pimafucin to antybiotyk, który zakupić można wyłącznie po okazaniu recepty wypisanej przez lekarza. Działa on przeciwgrzybicznie i stosowany jest dopochwowo, doustnie lub zewnętrznie. Występuje w różnych postaciach.

Charakterystyka

Zamierzając stosować lek pimafucin warto wpierw dowiedzieć się o nim kilku rzeczy.

Kiedy stosować?

Pimafucin stosuje się zazwyczaj przy chorobach pochodzenia grzybicznego, ale tylko w momencie jeśli występują miejscowo, a nie w całym organizmie. W związku z tym lek stosuje się najczęściej przy:

  • Infekcjach grzybicznych skóry, paznokci, ucha lub oczu,
  • grzybica przewodu pokarmowego,
  • Infekcjach pochodzenia grzybicznego występującego w owłosionych okolicach – głowa wzgórek łonowy itp.
  • Infekcjach pochwy i jej okolic,
  • Kandydozie pochwy.

Rodzaje

Pumafucin występuje w różnych rodzajach w celu dotarcia do wszystkich możliwych miejsc dotkniętych infekcją grzybiczną. W związku z tym lek można kupić w postaci:

  • Globulki – stosowane są dopochwowo przy kandydozie pochwy lub jej innej infekcji grzybicznej. Jest to najczęściej kupowany rodzaj leku. Zdarza się, że przy jego stosowaniu może pojawić się lekkie pieczenie lecz nie należy się tym zbytnio martwić.
  • Drażetki – chociaż również mają formę „tabletek”, są stosowane jako kapsułki do ssania w przypadku infekcji grzybicznej układu pokarmowego. W przeciwieństwie do globulek, nie powinno występować pieczenie czy podrażnienia.
  • Krople – również stosowane są doustnie, lecz ich głównym celem jest trafianie głębiej. Wykorzystuje się je także przy leczeniu grzybicy płuc.
  • Krem – stosuje się go zewnętrznie na partie skóry i okolice intymne. Jest trochę podobny do globulek ponieważ po nałożeniu go mogą pojawić się podrażnienia lub pieczenie. W momencie ich silnego występowania krem natychmiast należy zmyć chłodną wodą. Zabroniony jest jego jakikolwiek kontakt z oczami!

Przeciwwskazania

Jak w każdym leku, tak i w tym istnieją przeciwwskazania dotyczące stosowania pimafucinu. Pierwszym jest alergia lub nadwrażliwość na, którykolwiek z jego składników. W razie wątpliwości poleca się przeprowadzić próbę na skórze na 12 godzin przed właściwym zastosowaniem leku. Ponadto pomafucin nie powinien być stosowany przez kobiety plujące lub będące w ciąży.

Skutki uboczne

Pimafucin może, chociaż nie powinien, powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Najpopularniejszym jest wspomniane już podrażnienie lub pieczenie. Dzieje się tak na skutek naruszenia zdrowej tkanki podczas niszczenia komórek grzyba. Jednakże są to efekty niezbyt groźne dla organizmu. Jednakże w pewnych sytuacjach takich jak wystąpienie wysypki, bąbli lub pokrzywki, a także przy silnych nudnościach/wymiotach/biegunkach i zawrotach głowy konieczne jest natychmiastowe odstawienie leku i skontaktowanie się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *