Jak ważny jest progesteron dla kobiety

Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym wytwarzanym głównie w jajnikach po owulacji każdego miesiąca. Jest to kluczowy hormon cyklu miesiączkowego umożliwiający utrzymanie ciąży.

Funkcje za które odpowiada progesteron

Progesteron pomaga regulować cykl miesiączkowy, ale jego głównym zadaniem jest przygotowanie organizmu kobiety do ciąży. Po owulacji każdego miesiąca, progesteron pomaga zagęścić wyściółkę macicy w umożliwiając zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Jeśli jajeczko nie jest zapłodnione, poziom progesteronu ponownie spadają i rozpoczyna się menstruacja. Jeśli zapłodnione jajo wszczepi się w ścianę macicy, progesteron pomaga utrzymać je utrzymać w macicy podczas ciąży. Progesteron jest również niezbędny do rozwoju piersi i karmienia piersią. Odgrywa również ważną rolę w regulowaniu poziomu testosteronu, ponieważ jest prekursorem hormonów nadnerczy. U mężczyzn progesteron produkowany jest w niewielkich ilościach, aby pomóc w rozwoju plemników.

Zbyt niski poziom progesteronu

Progesteron jest szczególnie ważny w okresie rozrodczym. Kobiety, u których występuje zbyt niski jego poziom mogą mieć problemy z zajściem w ciąże lub z jej utrzymaniem.  Objawy niskiego progesteronu u kobiet, które nie są w ciąży obejmują:

  • bóle głowy lub migreny
  • zmiany nastroju, w tym lęk lub depresji
  • Spadek libido
  • uderzenia gorąca
  • nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym.

W czasie ciąży objawy niskiego progesteronu obejmują plamienia i bóle brzucha. Inne objawy niskiego progesteronu u kobiet w ciąży mogą obejmować:

  • nieustające uczucie zmęczenia
  • niski poziom cukru we krwi
  • suchość pochwy.

Niski poziom testosteronu może również wskazywać na toksemię lub ciążę pozamaciczną. Może to czasami prowadzić do poronienia lub śmierci płodu.

Badanie poziomu progesteronu

Badanie poziomu progesteronu może pomóc lekarzowi ustalić, czy poziom hormonu jest zbyt niski. Jest to proste badanie krwi, które nie wymaga żadnego przygotowania. Test może dostarczyć wskazówek, dlaczego występują problemy z zajściem w ciążę. Może również potwierdzić, czy doszło do owulacji. Badanie to może być stosowane do monitorowania hormonalnej terapii zastępczej lub ciąży wysokiego ryzyka. Poziom progesteronu zmienia się w całym cyklu menstruacyjnym. Osiągają szczyt około siedmiu dni przed okresem, a nawet mogą zmieniać się w ciągu jednego dnia. Poziom progesteronu zwykle wyższy podczas ciąży. Słabo funkcjonujące jajniki mogą powodować słabą produkcję progesteronu. W okresie menopauzy naturalne jest obniżanie poziomu estrogenu i progesteronu.

Co zrobić w przypadku zbyt niskiego poziomu progesteronu

Zbyt niski poziom progesteronu może nie dawać żadnych objawów. Jednakże, podczas planowania rodzicielstwa terapia hormonalna może pomóc i zwiększyć szanse na zdrową ciążę. Nieregularne miesiączki i nieprawidłowe krwawienie można również poprawić poprzez terapię hormonalną. W przypadku ciężkich objawów menopauzy terapia hormonalna zazwyczaj polega na połączeniu estrogenu i progesteronu. U kobiet przyjmujących estrogen bez progesteronu występuje zwiększone ryzyko rozwoju endometriozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *