Jęczmień na oku – czym jest? jak leczyć?

Czym jest jęczmień na oku?

Najprościej rzecz ujmując jęczmień na oku to choroba powieki spowodowana zakażeniem bakterią gronkowca. Jest to ropień usytuowany najczęściej na zewnętrznym brzegu powieki – choć może znajdować się także wewnątrz – przy gruczołach przyrzęsowych i tarczkowych. Nazwa „jęczmień” pochodzi od podobieństwa tej infekcji do ziarenka właśnie jęczmienia. Ta nieprzyjemna dolegliwość spotyka wielu ludzi, jednak warto zainteresować się jej leczeniem, gdyż czasem może doprowadzić do spotkania z chirurgiem.

Skąd można się zarazić ?

Jęczmień na oku można dostać bardzo łatwo, gdyż nieustannie jesteśmy narażeni na zakażenie. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by przetrzeć oczy brudnymi rękoma. Paniom za to, zaleca się dokładne zmycie makijażu, gdyż jego resztki też mogą powodować zakażenie. Zatem należy zwracać zawsze uwagę na higienę oczu, ale też twarzy i oczywiście rąk, ponieważ można się nabawić nie tylko jęczmienia, ale też i innych nieprzyjemnych chorób. Otoczenie, w którym się przebywa również może mieć wpływ na powstanie jęczmienia. Mowa tu o pomieszczeniach zadymionych lub wypełnionych chemicznymi oparami i każdymi innymi substancjami mogącymi potencjalnie narazić oczy. Przebywanie w długotrwałym stresie również sprzyja tej chorobie. Także bardziej narażone na zakażenie są osoby mające cukrzycę, osoby starsze oraz dzieci i alergicy.

Objawy jęczmienia

Zakażenie bakteriami gronkowca objawia się w dość typowy, podręcznikowy sposób. Jeżeli pojawi się:

 • obrzęk na górnej lub dolnej powiece oka
 • swędzenie powieki i jej zaczerwienienie
 • zaczerwienienie spojówek – czytaj tutaj
 • zgrubienie na powiece przypominające ziarenko
 • ból powieki – więcej
 • łzawienie i/lub światłowstręt
 • wrażenie suchego oka

to można być pewnym, że infekcja dopadła także i nas.

Sposoby na pozbycie się jęczmienia

Co prawda pojawienie się jęczmienia nie jest od razu równoznaczne z wizytą u lekarza, to jednak warto się nad tym zastanowić jeśli dolegliwość nawraca bardzo często lub w wyraźny sposób przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Niektórzy ratują się domowymi sposobami. Zwykle można przeczytać w internecie o pocieraniu jęczmienia złotą obrączką, jednakże należy zwrócić uwagę, że taka obrączka nie jest do końca czysta, a dodatkowo może pogorszyć sprawę, poprzez pocieranie i przenoszenie zakażenia w inne miejsca. Zanim zatem chwycimy za złote obrączki, warto najpierw zrobić różnorodne okłady rozgrzewające, takie jak np.:

 • okłady z wacika nasączonego samą ciepłą wodą – przynoszą ukojenie
 • okłady z zielonej herbaty – odsączona saszetka herbaty wystarczy
 • okłady z herbaty z mniszka lekarskiego – mniszek działa przeciwbakteryjnie
 • okłady z malin, natki pietruszki, nagietka, rumianku, świetlika – są o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym

Najważniejsze przy tym jest nie pocieranie powiek i nie drapanie ich! Może to wywołać jedynie powikłania. Takie okłady można robić kilka razy dziennie, przez kilka dni. Jeżeli jednak nie widać znaczącej poprawy, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie lekarstwa – najczęściej maści i krople do oczu. Oczy są bardzo delikatnym narządem i niewiele trzeba, by mu zaszkodzić, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia higiena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *