Guzki krwawnicze – co warto o nich wiedzieć?

Hemoroidy to wstydliwy problem. Wiele osób zmaga się z nim na co dzień i jednocześnie obawia się skorzystania z pomocy lekarza. Warto wiedzieć w jaki sposób skutecznie zapobiegać rozwojowi tej przykrej dolegliwości, a także jak ją właściwie leczyć.

Jak powstają hemoroidy?

Guzki krwawnicze to struktury naczyniowe, które znajdują się w odbycie. Ich zadaniem jest wspomaganie prawidłowego oddawania stolca. Niestety na skutek różnych czynników może nastąpić zaburzenie ich funkcjonowania. Kiedy ulegają rozciągnięciu, dochodzi do rozwoju hemoroidów. Początkowo chory nie doświadcza żadnych objawów, później zaczynają rozwijać się stany zapalne, powodujące przykre swędzenie, a nawet ból. Ostatecznie dochodzi do wypadania guzka na zewnątrz. W zaawansowanym stadium nie wraca on na miejsce. Hemoroidy są bez wątpienia źródłem wielu nieprzyjemnych dolegliwości i obniżają jakość życia osób, które zostały nimi dotknięte.

Guzki krwawnicze – zapobieganie

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tego problemu. Należy:

  • włączyć do diety błonnik,
  • pić odpowiednie ilości wody – czytaj więcej,
  • uprawiać aktywność fizyczną,
  • nie unikać wizyty u lekarza, jeśli pojawią się objawy.

Na problemy z hemoroidami narażone są przede wszystkim osoby, które źle się odżywiają i w związku z tym często cierpią na zaparcia. Sprzyjającym czynnikiem jest także prowadzenie siedzącego trybu życia. Często problem występuje u kobiet w ciąży ze względu na dodatkowy ucisk wywierany na układ pokarmowy, co może prowadzić do zaparć. Na szczęście w większości przypadków dolegliwości samoistnie ustępują po porodzie.

Leczenie hemoroidów

Guzki krwawnicze można leczyć na wiele różnych sposobów. Wybór odpowiedniej metody jest uzależniony przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby. We własnym zakresie możemy stosować różne preparaty, które kupimy w aptece bez recepty. Są one przydatne w pierwszym stadium choroby i mogą przynieść ulgę w przypadku rozwoju stanów zapalnych. Jeśli hemoroidy się rozwijają, konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie leczenia. Przeprowadza się wiele różnych zabiegów, służących do usuwania guzków krwawniczych. W większości przypadków są one szybkie, bezbolesne i nie powodują groźnych skutków ubocznych. Zazwyczaj przeprowadza się je w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może wrócić następnego dnia do wykonywania zwykłych obowiązków. Zabiegi wykazują dużą skuteczność, jednak zawsze powinny być połączone z wprowadzeniem odpowiednich zmian w stylu życia, dzięki którym można uniknąć nawrotów choroby.

Hemoroidy to problem, którego można się pozbyć. Wystarczy zastosowanie właściwego leczenia, żeby odczuć bardzo dużą ulgę i usunąć nieprzyjemne dolegliwości, które utrudniają życie. Wprawdzie różne domowe sposoby przynoszą efekty w postaci łagodzenia dolegliwości, jednak nie usuną całkowicie choroby. Konieczne jest zmienienie stylu życia na zdrowszy, a także w przypadku braku poprawy wizyta u lekarza specjalisty, który wybierze skuteczne metody usunięcia guzków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *