Skąd biorą się wzdęcia?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia (nazywane fachowo bębnicą) to objaw zbyt dużego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym, które powstały podczas procesu trawienia. Odczuwane są przy tym wypełnienie, „napompowanie” brzucha i dyskomfort, często ból i ucisk w prawym bądź lewym podżebrzu oraz nadmierne oddawanie gazów, a także skurcze jamy brzusznej. Wzdęcia mogą również powodować duszności i bóle w klatce piersiowej, co jest spowodowane przesunięciem przepony ku górze, tym samym utrudniając pracę serca. Bębnicę (wzdęcia) dzieli się na żołądkową oraz jelitową, co oczywiście odnosi się do miejsca zalegania gazów.

Przyczyny powstawania wzdęć

Za powstawanie wzdęć mogą odpowiadać:

 • kiedy pokarm jest zbyt wolno trawiony, następuje wówczas wzmożona produkcja gazów z powodu fermentacji
 • połykanie większej ilości powietrza podczas jedzenia i picia, żucia gumy
 • jedzenie w pośpiechu
 • picie napojów gazowanych, nasyconych dwutlenkiem węgla (czyli gazem) oraz wysokosłodzonych (cukier wspomaga fermentację)
 • problemy z drożnością jelit, które zaburzają proces wydalania gazów
 • stres i przemęczenie
 • spożywanie produktów wzdymających, np. kapusty, fasoli, kalafior
 • choroby narządów układu pokarmowego, np. wątroby, trzustki, jelita grubego oraz zespół jelita drażliwego
 • spożywanie zbyt dużej ilości białka, które produkują zbyt dużo gazów, co się wiąże z nietolerancją na laktozę (naturalnym cukrem w krowim mleku)
 • niedobór enzymów trzustkowych
 • zabiegi operacyjne wykonywane w obrębie jamy brzusznej

Leczenie wzdęć

Aby dobrać odpowiednie leczenie, konieczny najpierw jest wywiad z lekarzem specjalistą. Wykona on badania stolca, badanie fizykalne oraz inne badania w zależności od potrzeb, takie jak np.: RTG brzucha, USG jamy brzusznej, gastroskopię oraz kolonoskopię (które pozwolą wykluczyć choroby nowotworowe i zapalne), badanie trzustki.

Jeżeli wzdęcia brzucha występują przewlekle, wówczas stosuje się leczenie objawowe lub przyczynowe. Leczenie objawowe polega na wykluczeniu z diety produktów wzdymających, jak kapustę czy rośliny strączkowe, a także napoje gazowane oraz wszelkich innych dań, po których stwierdzono dokuczliwe wzdęcia. Pacjent również powinien ograniczyć rozmawianie podczas posiłku, które powoduje nadmierne połykanie powietrza i zjadać posiłki znacznie wolniej, z tego samego powodu. Może również stosować dostępne bez recepty leki zmniejszające dolegliwości, lecz nie rozleniwiające zbytnio perystaltyki jelit. Leczenie przyczynowe wzdęć skupia się na ich przyczynie. Jeśli u pacjenta wykryto guza, wówczas niezbędna będzie pomoc chirurga, natomiast jeśli wykryto zakażenie pasożytami lekarz z pewnością dostosuje leczenie mające na celu pozbycie się ich z układu pokarmowego i trawiennego. Zarówno w leczeniu objawowym, jak i przyczynowym zaleca się zmianę diety – np. zrezygnowanie z produktów mlecznych.

Ważnym jest, aby nie lekceważyć wzdęć brzucha, gdyż mogą być jednym z objawów zagrażającej życiu chorobie. Jeśli są zbyt dokuczliwe i zbyt bolesne, należy udać się do lekarza, który zaleci niezbędne badania w celu upewnienia się czy wzdęcia nie są spowodowane chorobami organicznymi, np. rakiem i wówczas dopasuje odpowiednie leczenie.

Zobacz leki na wzdęcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *