Jakie właściwości ma serwatka?

W dzisiejszych czasach ludzie mniejszą wagę przykładają do staromodnych tematów, które kiedyś na przykład gwarantowały zdrowsze życie. Do jednego z takich ciekawszych zagadnień należy na przykład serwatka, która to jest pozostałością, czyli konkretniej płynem, który został uzyskany po odciśnięciu twarogu ze zsiadłego mleka. Substancja ta charakteryzuje się wysoką zawartością dobrej jakości, łatwo przyswajalnych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, osiem minerałów, wśród których górują wapń, sód, fosfor oraz jod. Ponadto jeszcze 23 aminokwasy, w skład których wchodzi też istotna cysteina, 11 enzymów w skład których wchodzi pantotenowy. Jest to znakomity zestaw dla zdrowia, bowiem pomaga on w niezwykle szybkiej odbudowie komórek. Dla wielu ekspertów białko pochodzenia serwatkowego jest znacznie cenniejsze od białka z jaj, bowiem stymuluje ono pracę nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, przyspiesza proces odtruwania i eliminacji toksyn z organizmu. Wszystkie składniki, które zawierają się w serwatce w błyskawicznym czasie docierają do narządów dzięki bardzo niskiemu pH oraz łatwo przyswajalności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Inne istotne informacje o serwatce

Jeśli chodzi o produkt, jakim jest serwatka, to istotnie jest to bardzo ciekawa substancja. Jest ona ważna dla osób dbających o linię, bowiem litr serwatki to zaledwie 360 kcal, czyli mniej niż połowa tej samej ilości mleka świeżego. Spożywanie tej substancji w sposób regularny jest przez wielu specjalistów uważane za pomocne w aktywowaniu szeregu fizjologicznych funkcji, jednocześnie przyczyniając się do eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o najważniejsze zalety tego produktu, to warto wiedzieć, że:

  • jest ona prezentowana w łatwo przyswajalnej formie, dzięki czemu szybko się absorbuje,
  • nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, jest wręcz bardzo delikatna,
  • eliminuje grzyby oraz złe bakterie jelitowe dzięki zawartości kwasu mlekowego i innych kwasów,
  • jest świetnym środkiem przeciw starzeniowym,
  • wykazuje świetny stosunek jakości do ceny.

Zrób serwatkę na własną rękę

Serwatka to produkt, który możemy zrobić w zaciszu własnego domu. Wystarczy, aby świeże, naturalne mleko od krowy bądź kozy nastawić na zsiadłe i nieco przetrzymać tak, aby płyn już wyraźnie oddzielił się od całej reszty. Potem wystarczy wlać całość na gęste sitko i powoli odsączać, z tym że proces ten może trwać niekiedy nawet kilka godzin. Po skończonym przecedzeniu otrzymamy także smaczny i naturalny twarożek, który to zbierze się na sitku, zaś w naczyniu po odcedzeniu zostanie już tylko serwatka, która od razu nadaje się do wypicia. W przypadku, gdy ktoś jest uczulony na kazeinę bądź białka mleczne, to serwatkę można zagotować i zebrać powstałe fusy, czyli białko. Jakkolwiek można by mówić istotnie wiele na ten temat, to takie białko jest świetnym budulcem mięśni w naszym organizmie, co z pewnością docenią przeróżni sportowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *