Jaki powinien być poziom kreatyniny?

W dzisiejszych czasach ludzie rozróżniają już olbrzymią ilość substancji, znajdujących się w różnego rodzaju produktach. W tym artykule jednak zajmiemy się tym, czym jest kreatynina. Mianowicie jest to produkt powstający w wyniku przemiany materii, przede wszystkim mięśni szkieletowych, zaś jej stężenie oznaczane jest we krwi oraz moczu. Ze względu na to, iż substancja ta jest wydalana przez nerki (tak naprawdę jedynie jest przesączana w kłębuszkach nerkowych), co służy do oceny wielkości przesączenia kłębuszkowego, które to z kolei  należy do najważniejszych wskaźników czynności nerek. W przypadku odpowiedniego wykonania badania na poziom kreatyniny lekarze są w stanie wykryć naprawdę wiele nieprawidłowości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Najważniejsze wskazania do badania

Jeśli chodzi o sprawę, kiedy warto jest wykonać ocenę czynności nerek, którą to stwierdza się na podstawie poziomu, na jakim jest kreatynina w naszym organizmie, a dokładniej jej stężenie w surowicy krwi. Nierzadko, aby otrzymać dokładniejszą ocenę czynności nerek wykonuje się też dobowe wydalanie kreatyniny z moczem, co pozwala na obliczenie tak zwanego klirensu kreatyniny. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonania badania, to należy wiedzieć, iż nie ma żadnych, bowiem nie wiążą się one z żadnymi komplikacjami.

Wyniki badań

Jeśli chodzi o temat, jakimi są wyniki badań w kwestii zawartości substancji, jaką jest kreatynina w surowicy krwi, to warto wiedzieć, że wartość prawidłowa u osoby dorosłej kształtuje się na poziomie od 53 do 115 µmol/l (0,6–1,3 mg/dl). Jeśli stężenie jest zwiększone może to świadczyć przede wszystkim o pogorszonej czynności nerek, która może mieć charakter ostry i przejściowy zarazem, co wskazuje na ostrą niewydolność nerek, lub też może być trwała i w takim przypadku mamy do czynienia z przewlekłą niewydolnością nerek. Stężenie tej substancji pozwala na uzyskanie dokładniejszego wskaźnika sprawności nerek, czyli tzw. GFR. Zbyt małe stężenie tej substancji możemy znaleźć u osób, które chorują na choroby prowadzące do zaniku mięśni, które są niedożywione, wyniszczone, posiadają ciężką chorobę wątroby, ale także u osób z małą masą mięśni szkieletowych (na przykład po amputacjach kończyn) oraz u kobiet w ciąży.
W przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku wcale nie należy od razu panikować. Kiedy po raz pierwszy stwierdzone zostanie zwiększone stężenie substancji, jaką jest kreatynina w surowicy krwi, wymaga to pilnej oceny przez lekarza, szczególnie gdy występują przy tym ostre objawy choroby, takie jak ból, gorączka, wymioty, biegunka, czy zaburzenia w oddawaniu moczu. Ocena lekarza to konieczność również w przypadku stwierdzenia zwiększonego poziomu tej substancji u osób, które mają już rozpoznaną przewlekłą chorobę nerek. Odpowiednie zareagowanie w dobrym momencie może być kwestią niezbędną do prawidłowego leczenia nerek, które to w efekcie pozwoli nam na długie cieszenie się dobrym zdrowiem w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *