Czym jest łupież pstry?

Łupież pstry jest schorzeniem dermatologicznym, pojawiającym się najczęściej u dzieci, młodzieży i osób do 30 roku życia. Powstaje w wyniku działania drożdżaków, objawia się charakterystycznymi plamkami i choć najczęściej łupież kojarzy się ze skórą głowy, to łupież pstry występować może również na ramionach, karku, plecach oraz twarzy. Łupież pstry bardzo łatwo się rozprzestrzenia i można się nim zarazić poprzez kontakt z zakażoną skórą.

Jakie są przyczyny powstawania pstrego łupieżu?

Choć niektórych może to zmrozić, to czynnik powodujący łupież pstry znajduje się na każdym człowieku. Mowa tu o drożdżakach, będących stałym składnikiem mikroflory naszego organizmu. Drożdżaki te są niegroźne, jeśli jednak z jakichś przyczyn zaczynają się namnażać, to na skórze dochodzi do stanu chorobowego. Przypuszcza się, że ciepło i wilgoć są sprzyjającymi warunkami do niekontrolowanego rozmnażania się tych grzybów. Dodatkowym czynnikiem jest ogólne osłabienie odporności skóry, wtedy kiedy jest ona delikatniejsza (stąd częściej łupież pstry występuje u dzieci). Przyjmowanie pewnych leków, takich jak na przykład antykoncepcji doustnej czy innych leków wpływających na gospodarkę hormonalną oraz leków steroidowych jest czynnikiem sprzyjającym powstaniu pstrego łupieżu. Do bardziej narażonych są również osoby otyłe, nadmiernie pocące się oraz posiadające tłustą skórę.

Czym objawia się łupież pstry?

Objawy tej choroby są dość specyficzne, dlatego nietrudno jest je przypisać do innej choroby niż łupież pstry. Należą do nich:

  • na początku plamy barwy białawej, różowawej, czerwonawej lub brązowawej
  • granice plam są wyraźne
  • uporczywy świąd skóry – czytaj tutaj
  • łuszczenie się skóry – więcej info
  • pieczenie
  • wystawione na działanie promieni słonecznych stają się bardziej wyraźne (ponieważ tkanka zmieniona chorobowo nie produkuje melanocytów)

Wprawione oko lekarza dermatologa jest w stanie od razu rozpoznać łupież pstry, choć czasem wymaga się pobrania wycinka skóry celem dalszych badań.

Leczenie

Przede wszystkim należy się skontaktować jak najszybciej z lekarzem dermatologiem, jak tylko zauważymy objawy pasujące do choroby. Im szybsza interwencja dermatologiczna, tym szybciej i łatwiej pacjent pozbędzie się pstrego łupieżu. Nieleczony łupież pstry wymaga skomplikowanego i żmudnego leczenia. Na zmiany skórne stosuje się przede wszystkim preparaty przeciwgrzybiczne – maści, kremy oraz szampony, czasem doustne leki antygrzybiczne – odpowiednio dobrane przez lekarza do indywidualnego przebiegu choroby.  Należy przy tym unikać kosmetyków, które mogą podrażnić skórę, ponieważ przedłuży to leczenie. Niewskazane jest również nakładanie makijażu, jeśli łupież pstry objawia się na twarzy. Zaleca się także unikanie ekspozycji na promienie słoneczne oraz używania balsamów i kremów przeciwsłonecznych.

Łupież pstry jest przykrą dolegliwością dla osoby na niego cierpiącą. Nie tylko pod względem uporczywego swądu, ale też jeśli chodzi o walory estetyczne – wyróżniające się plamy mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Warto zatem zasięgnąć porady specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie niż samodzielna walka „domowymi sposobami”, które niekoniecznie się sprawdzą. Jeśli nie chcemy kusić losu, to profilaktycznie należy dbać o higienę ciała, gdyż to właśnie łój powstający na skórze człowieka jest smakowitą pożywką dla drożdżaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *